در كنار مسئله 64 بیت شدن؛ مهمترین تغییر دیگر در افترافكت CS5، معرفی ابزار RotoBrush است. این ابزار به شما اجازه می دهد خطوطی را ایجاد كنید كه مشخص كنید foreground(خط سبز) كجاست و background (خط قرمز) كجاست. به این ترتیب، به طور اتوماتیك بین این دو را مشخص می كند و كانال آلفا ایجاد می كند.

[تصویر: 212u6uf.jpg]

RotoBrush سپس از تخمین حركت برای Track كردن اتوماتیك و متحرك كردن مرز بین foreground و background به صورت فریم به فریم استفاده می كند. می توانید اندازه corrective stroke را كوچك تر كنید و قسمت هایی كه لبه آنها اشتباه مشخص شده را اصلاح کنید، مثل حفره هایی که با حرکت دادن دست ها از بدن ایجاد می شوند. این corrective stroke نیز توسط RotoBrush برای پیش بینی حركت لبه ها در فریم های بعدی استفاده می شوند. علیرغم اینكه به طور كامل اتوماتیك عمل می كند، Roto Brush به شما امکان دسترسی به پارامترهایی را می دهد که به شما کمک می کند که چگونگی محاسبه لبه ها را تصحیح کنید و آنها را در میان فریم ها گسترش دهید.

علاوه بر جستجوگر edge (لبه) RotoBrush نیز از یک بخش Matte کمک می گیرد و خروجی موتور جستجوگر لبه را تصحیح می کند. که توانایی smooth، featherو choke کردن Matte، محاسبه motion blur برای لبه هایی که حرکت می کنند، حذف رنگ بکگراند، حذف اضافه های اطراف لبه ها مخصوصا برای ترانسپرنت کردن قسمتی و یا motion blur لبه ها را دارا می باشد.
نکته خیلی جالب این است که این به طور یک افکت جداگانه 32-bpc در CS5 که Refine Matte نام دارد وجود دارد که می تواند برای هر matte مثل آنهایی که با keying, masking, painting, mocha shape و غیره ایجاده شده اند اعمال شوند.

[تصویر: k9de76.png]

RotoBrush خیلی عالی عمل می کند، اما در مواقعی خاص، که کنتراست بین foreground و background کم باشد، مقدار زیادی گرد و غبار و دیگر عوامل آتمسفری وجود داشته باشد و motion blur بیش از اندازه وجود داشته باشد، دچار مشکل می شود. گرچه حتی اگر نیاز باشد که از corrective stroke زیادی ایجاد کنید یا نتیجه را با ابزارهای Mask و Paint افتر تکمیل کنید . اغلب می توانید خیلی سریعتر با استفاده از روش های سنتی rotoscoping به نتیجه خوبی برسید.

در پایان نیز می توانید برای دیدن فیلم آموزشی رایگان درباره استفاده از این قابلیت جدید از لینک زیر استفاده کنید.
Rotoscoping With RotoBrush In AfterEffects CS5